تست حیوانی محصولات آرایشی چیست؟

تحقیقات روی حیوانات نشان می‌دهد که دوزهای بالای آن ممکن است به جلوگیری از تحلیل استخوان کمک کند، اما هیچ تحقیقی در مورد انسان انجام نشده است.

 

 

 

برای رژ لب، شامپو یا بسیاری از محصولات آرایشی بهداشتی که در بازار رواج دارد هزاران حیوان تحت انجام آزمایشات وحشیانه قرار می‌گیرند.

 

به گزارش حکیم مهر به نقل از برترین‌ها، به تازگی مستندی تحت عنوان «خرگوش رالف را نجات دهید» پخش شده که در فضای مجازی با واکنش‌های زیادی همراه بوده است. این مستند به آزمایش غیراخلاقی مواد آرایشی روی حیوانات می‌پردازد.

 

«رالف» خرگوشی آزمایشگاهی برای تست لوازم آرایشی و بهداشتی است که طی این فیلم کوتاه با او مصاحبه و زندگی روزمره‌اش نمایش داده می‌شود.

 

فیلم کوتاه «رالف را نجات دهید» محصول سال ۲۰۲۱ با هنرمندی؛ تایکا وایتیتی، ریکی جرویز و زک افرون، به نویسندگی و کارگردانی؛ اسپنسر ساسر است.

آیا تا بحال به لوازم آرایشی فکر کرده‌اید؟

 

برای رژ لب، شامپو یا بسیاری از محصولات آرایشی بهداشتی که در بازار رواج دارد هزاران حیوان تحت انجام آزمایشات وحشیانه قرار می‌گیرند و متاسفانه در آخر همگی کشته می‌شوند! آزمایش لوازم آرایشی و زیبایی روی پوست حیوانات همواره با مناقشات فراوانی روبرو بوده است. گرچه روش‌های جایگزین بسیاری وجود دارد، اما بسیاری از شرکت‌های بزرگ تولید لوازم آرایشی و بهداشتی، آزمایشات ایمنی مواد خود را به طرز بی‌رحمانه‌ای روی حیوانات انجام می‌دهند. این آزمایش‌ها شامل تست مسمومیت‌های عمومی، حساسیت چشم و پوست و جهش‌زایی می‌شود.

 

آمار‌ها نشان می‌دهد که کشور‌های فرانسه و انگلیس هنوز هم از سردمداران آزمایشات حیوانی در جهان به شمار می‌روند.

 

چرا لوازم آرایشی روی حیوانات آزمایش می‌شود؟

 

تست لوازم آرایشی روی حیوانات نوعی سوء استفاده از آن‌ها است که به قصد اطمینان از اثر بخشی و ضد حساسیت بودن لوازم آرایشی در انسان انجام می‌شوند. به خاطر آسیب‌هایی که به حیوانات آزمایشی وارد می‌شود، سال هاست فعالان حقوق حیوانات با شرکت‌های تولید کننده این لوازم مبارزه کرده‌اند، اما به خاطر نفوذ این شرکت‌ها در دولت‌های اروپایی و آمریکا به موفقیت چندانی دست نیافته اند.

 

یکی از دلایل اصلی آزمایش روی حیوانات این است که شرکت‌های لوازم آرایشی می‌خواهند محصولات جدید با مواد شیمیایی تازه طراحی شده را به طور مداوم تلفیق کنند؛ و تا زمانی که این مواد شیمیایی به صورت مصنوعی در آزمایشگاه‌ها تولید می‌شوند، تاثیر آن‌ها بر روی انسان تا حد زیادی ناشناخته است و بنابراین باید آزمایش شوند. اما یک نکته کلیدی که باید در نظر داشت این است که یکی از دلایل اصلی آزمایش روی حیوانات، این است که این مواد شیمیایی ارگانیک نیستند. آن‌ها اساسا فرمول شیمیایی با نام تجاری جدید و این نکته که در کوتاه مدت و بلند مدت تاثیرشان روی انسان‌ها افشا نمی‌شود، هستند.

 

چند نکته در مورد آزمایش لوازم آرایشی روی خرگوش‌ها

 

در تست چشم، تاثیرات نفوذ مواد آرایشی داخل چشم‌ها آزمایش می‌شود و برای این کار مقدار قابل توجهی از مواد آرایشی رو وارد چشم خرگوش می‌کنند و این تست در ۹۶ درصد از موارد، باعث کوری حیوان می‌شود و این آزمایش هر ۲۴ / ۴۸ و ۷۲ ساعت، به مدت ۲ ساعت در طول ۷ روز انجام می‌گیرد.

 

سالانه حدود ۲۰ هزار خرگوش و ۲۴۰ هزار موش داخل آزمایشگاه‌ها جان خودشان را از دست می‌دهند.

 

ایجاد تومور‌هایی به بزرگی بدن خود موش و … نتیجه بسیاری از این آزمایش‌های غیر انسانی است.

 

مقادیر بسیاری از پودر‌های صورت، انواع رنگ مو گاهی اوقات برای آزمایش سمی نبودن آن‌ها به خورد حیوانات داده می‌شود. تست‌هایی که در آزمایشگاه‌های این شرکت‌ها انجام می‌شوند برای حیوانات بسیار دردناک بوده و در بسیاری از موارد منجر به مرگ آن‌ها می‌شود. حتی اگر حیوانات در این شرایط سخت تلف نشوند، بی مصرف بوده و توسط مسئولان آزمایشگاه‌ها تلف می‌شوند. گفته می‌شود سالانه حدود ۲۵ میلیون حیوان تنها در آمریکا در تست‌های آزمایشگاهی تلف می‌شوند!

 

لوازم آرایشی بدون تست حیوانی یا کرولتی فری

 

لوازم آرایشی و بهداشتی که برای تایید آن‌ها از تست روی حیوانات استفاده نمی‌کنند، اصطلاحا کرولتی فری یا بدون تست حیوانی می‌گویند. لوازم آرایشی کرولتی فری گواهینامه مخصوصی را دریافت می‌کنند.

 

یک محصول کرولتی فری ممکن است وگان باشد و یا نباشد، و یک محصول وگان نیز ممکن است تست حیوانی داشته باشد و یا نداشته باشد. پس این دو معادل یکدیگر نیستند.

 

لوازم آرایشی وگان، به زبان ساده یعنی لوازم آرایشی که در فرمولاسیون آن‌ها، از هیچگونه مواد اولیه تهیه شده از حیوانات استفاده نشده باشد برخی از مواد اولیه حیوانی رایج در لوازم آرایشی عبارتند از:

 

اسید اِستِئاریک

کارمین

شلاک

گوانین

اسکوالن

تالو

خز

ابریشم هیدرولیز شده

لانولین

کراتین

موم و عسل

لاکتوفرین

 

۴ دلیل استفاده از لوازم آرایشی بدون تست حیوانی

 

استفاده نکردن از محصولات دارای تست حیوانی دلایل زیادی دارد. اما ۴ دلیل شگفت‌انگیز که تقریبا شما را قانع می‌کند که از محصولات دارای تست حیوانی استفاده نکنید، را در زیر ذکر می‌کنیم تا شما هم اگر حامی حیوانات هستید از این پس در خرید لوازم آرایش بیشتر دقت نمایید.

 

۱- تست حیوانی لوازم آرایشی موثر نیست!

 

تست حیوانی در حقیقت، واقعا موثر نیست. چون ژنتیک بدن ما انسان‌ها حتی در مواردی که شبیه به حیوانات هستیم بسیار متفاوت با آن‌هاست و کاملا ممکن است دارو یا لوازم بهداشتی و آرایشی که روی حیوانات جواب داده‌اند، روی انسان جواب ندهد.

 

۲- لوازم آرایشی بدون تست حیوانی ایمن‌تر هستند!

 

برند‌های دارای محصولات بدون تست حیوانی، از مواد اولیه‌ای استفاده می‌کنند که دارای سابقه اثبات شده از نظر ایمنی هستند. همچنین بسیاری از برند‌های آرایشی کرولتی فری از مواد اولیه که خطری برای انسان ندارند، استفاده می‌کنند، بنابراین محصول نهایی معمولا طبیعی است.

 

۳- براش‌های بدون تست حیوانی پاک‌ترند!

 

برند‌های بدون تست حیوانی هرگز در براش خود از مو‌های حیوانات استفاده نمی‌کنند. وقتی شما از براش‌های یک برند کرولتی فری استفاده می‎کنید، به دلیل استفاده نشدن از بافت بدن حیوانات در آن‌ها، بسیار تمیزتر هستند. براش‌های دست ساز، معمولا بهداشتی‌تر هستند و به راحتی تمیز می‌شوند. به ویژه اگر پوستی مستعد آکنه داشته باشید، بهتر است از براش‌های بدون تست حیوانی استفاده کنید.

 

محصولات شرکت کرایتونز حامی حقوق حیوانات بوده و به هیچ وجه تست حیوانی برای محصولات خود انجام نمیدهد.

 

۴- قانونی برای تست حیوانی وجود ندارد!

 

هیچ قانونی که برندی را مجبور به تست حیوانی، برای تولید محصولات آرایشی و بهداشتی بکند، وجود ندارد. در واقع، بسیاری از برند‌ها فقط به خاطر اینکه می‌خواهند اثبات کنند که محصولاتشان ایمن است، این راه ارزان را انتخاب کرده‌اند.

 

اگر شما هم به فکر طبیعت و مثل ما دوستدار حیوانات هستید، می‌توانید از محصولات آرایشی بدون تست حیوانی استفاده کنید و برای خود زیبایی به ارمغان بیاورید

 

مریم تقی نژاد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *